Další informace

Důležitá místa, která se mohou hodit

ObchodTrhové Sviny (8 km)
Nové Hrady (8 km)
Zdravotní středisko a lékárnaTrhové Sviny (8 km)
NemocniceČeské Budějovice (25 km)
RestauraceŽumberk (1 km)
Žár (4 km)
Autobusová zastávkaŽár (4 km)
Vlaková zastávkaPetříkov (10 km)
BankomatTrhové Sviny (8 km) náměstí – Komerční banka a Česká spořitelna
Nové Hrady (8 km) – náměstí – Česká spořitelna
PoštaTrhové Sviny (8 km)
Nové Hrady (8 km)

Oblastní odznak Novohradský poutník

Svůj pobyt na naší základně můžete spojit s plněním podmínek a získáním oblastního odznaku Novohradský poutník. Brožuru pro plnění Novohradského poutníka získáte za drobný obnos (25,- Kč / ks) u správce základny nebo si ji můžete objednat předem.

Kam do okolí?

Během vaší návštěvy se můžete vypravit na cestu za historickými památkami, přírodními ale i technickými zajímavostmi. Pro inspiraci jsme vybrali alespoň některé z nich:

Žumberk

je v Čechách ojedinělým příkladem dochované opevněné vsi s tvrzí a kostelem. V tvrzi je dnes muzeum malovaného nábytku.

Buškův Hamr

je plně funkční technická památka z 18. století v blízkosti městečka Trhové Sviny. Za příznivého stavu vody v Klenském potoce je možno spatřit buchar v chodu, výheň s dmychadly a brus, poháněné třemi mohutnými dřevěnými vodními koly.

Terčino údolí

je přírodně krajinářský park s naučnou stezkou (lázeňský dům Lázničky, umělý vodopád na říčce Stropnice, zbytky stylových staveb pro panstvo a další přírodně-kulturní zajímavosti)

Nové Hrady

je městečko na okraji Novohradských hor, kousek od česko-rakouského hraničního přechodu v Českých Velenicích.
Na strmém kopci nad ním stojí hrad, který založili Vítkovci na ochranu Vitorazské stezky. Byl mnohokrát dobýván, vypálen a postihlo jej i zemětřesení. Po všech těchto událostech byl však hrad na počátku 17. století znovu obnoven a sloužil jako vojenská pevnost. O tom svědčí dodnes zachovaný hluboký vyzděný příkop, který nemá co do mohutnosti mezi českými hrady obdoby. V současné době je zde umístěna expozice výrobků buqoyských skláren a nejrozsáhlejší sbírka černého hyalitového skla na světě.
V obci je také klášter servitůklasicistní zámek. Více na http://www.novehradyhistorie.cz/

Tvrz Cuknštejn

je gotická stavba z 15. století původně chráněná příkopem s padacím mostem a mohutnou šestibokou věží. Od roku 2000, kdy došlo k převodu tvrze do soukromých rukou, probíhá celková rekonstrukce objektu, a od léta 2005 je po domluvě s majitelem otevřena historická expozice.

Žofínský prales

je nejstarší přírodní chráněné území v Evropě, které bylo zřízeno v roce 1838. Dnes jsou v této národní přírodní rezervaci chráněny pralesovité porosty bučin a smrčin.

Hojná voda

je vesnice na úpatí Kraví hory, odkud vede značená cesta na vrchol, kde je rozhledna s širokým výhledem na Novohradské hory, podhůří a třeboňskou pánev. V okolí jsou „rozesety“ zajímavé skalní útvary. Jeden z nich má jméno Napoleon, který naleznete asi 200 m před vrcholem vlevo u cesty.

Pohořské rašeliniště

s chráněnými vzácnými porosty podmáčených a rašelinných smrčin, vrchovištního rašeliniště a rašelinných luk s charakteristickou vegetací a specifickou faunou bezobratlých živočichů. Chráněné území je 1 – 1,7 km severozápadně od bývalé obce Pohoří na Šumavě.

Dobrá Voda

láká poutníky svým léčivým, mírně radioaktivním, pramenem. Léčivé účinky vody byly objeveny již v 16. století a ves byla vyhledávána jako lázeňské místo. Dominantou tohoto místa je ale také barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož autorství bývá nejčastěji připisováno K. I. Dienzenhoferovi.

Červené blato

je národní přírodní rezervace s řadou vzácných rostlin. Leží v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko (s rozlohou 700 km čtverečních). Rezervace zde byla vyhlášena již v roce 1953. Snahou je zachování původní tvářnosti tundry a druhové skladby rostlinstva z raně poledového období. V rašeliništi se vyskytuje vzácná borovice “blatka”. Průchod chráněným územím umožňují dřevěné povalové chodníky.